Türkiye Cumhuriyeti

Pekin Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Vize Çeşitleri ve Gerekli Belgeler, 31.03.2016

Vize başvuruları esnasında 2 adet 5x5 cm boyutlarında biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir.

Vize başvurularının alınmasında, görev bölgesi ayırımı bulunmaktadır. Bu çerçevede, başvuru sahibinin, ikamet ettiği yere göre, Pekin Büyükelçiliğimize, Şanghay Başkonsolosluğumuza ya da
Guangzhou Başkonsolosluğumuza başvurması gerekmektedir. Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımızın görev bölgeleriyle ilgili bilgiye, www.pekin.be.mfa.gov.tr adresli internet sitemizin “İletişim” başlığı altından ulaşılması mümkündür.

Transit dahil, her tür vize başvurusunda, başvuru sahibinin ibraz ettiği evraka göre yeterince kanaat edinilememesi halinde, ek bilgi ve belge talep edilmesi, mutat bir vize uygulamasıdır. Başvuru sahiplerinin, bu duruma hazırlıklı olarak zamanlıca başvurması beklenmektedir.

Grup turizmi dışında kalan vize başvurularının, ilke olarak şahsen yapılması gerekmektedir. İstisnai sebeplerle şahsen gelemeyecek olanların, vize başvurularını noter onaylı vekaletname vermek suretiyle bir başkası aracılığıyla yapması da mümkündür. Postayla başvuru kabul edilmemektedir.

Vize ita edilecek pasaportun geçerlilik süresinin, talep edilen vizenin süresinin bitiminden itibaren asgari 60 gün daha uzun olması gerekmektedir.

Türkiye’de AIESEC vb. staj ya da öğrenci değişim programlarına katılacaklar, Türkiye’deki üniversitelerde dört yıllık lisans ya da lisansüstü öğrenim görecekler için ayrı koşullar bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için, aşağıdaki e-posta adreslerine mesaj gönderilebilir:

 T.C. Pekin Büyükelçiliği:consulate.beijing@mfa.gov.tr

T.C. Şanghay Başkonsolosluğu: consulate.shanghai@mfa.gov.tr

T.C. Guangzhou Başkonsolosluğu: consulate.guangzhou@mfa.gov.tr

 - 2016 yılı için vize harçları aşağıdaki gibidir:

Tek Giriş Vizesi            : 389 RMB

Çoklu Giriş Vizesi         : 1.296 RMB

Tek Transit Vizesi         : 389 RMB

Çift Transit Vizesi         : 778 RMB

Çalışma İzni, Vizesi ve

İkamet İzni Harcı        : 195 RMB + 389 RMB + 526 RMB (Bir Yıla Kadar)

5 Ocak 2016 tarihi itibariyle, vize başvurusunda bulunacak kişilerin www.visa.gov.tr internet adresinden online başvuru yapmaları gerekmektedir. Online Başvuru sırasında alınacak olan referans numarasının belirtildiği başvuru formunun da teslim edilecek belgelere eklenmesi gerekmektedir.

Vize işlemleriyle ilgili bilgilere ve başvurulan vizenin türüne göre ibraz edilmesi gereken belgelerin listesine aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir. 

İlgili Dosyalar :

- Turizm vizesi

- İş-Ticaret vizesi.docx

- Konferans-Toplantı-Fuar vizesi.docx

- Montaj-Bakım-Onarım vizesi.docx

- Türk vatandaşıyla evli meşruhatlı vize.docx

- Aile-Arkadaş-Akraba Ziyareti vizesi.docx

- Transit vize.docx

- Vize başvuru formu-İngilizce ve Çince.doc

- Genel Bilgiler.docx

- Çalışma Vizesi.docx

- Türkçe Dil Kursu.docx

- Gemi Adamı Vize Başvurusu.docx