Türkiye Cumhuriyeti

Pekin Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Çin'e Yeni Gelen Türk Vatandaşları için Bazı Bilgiler, 25.03.2016

Çin Halk Cumhuriyeti genelinde başta öğrenci, işadamı, firma temsilcisi, çok uluslu firma çalışanı ve bunların aile mensupları olmak üzere 4000'i aşkın vatandaşımız ikamet etmektedir. Halen Pekin’deki ve diğer bazı şehirlerdeki çeşitli üniversitelerde Çince ve diğer bazı dallarda öğrenim gören Türk öğrenci sayısı 1100 civarındadır.

Çin’de vatandaşlarımız tarafından kurulmuş dernek veya vakıf bulunmamaktadır. Büyükelçiliğimizde yapılan Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu, resmi tören ve bayramlaşmalarla ilgili ayrıntılı bilgilere internet sitemizin duyurular bölümünden ulaşılması mümkündür.

Pekin’deki yabancı ülke vatandaşlarının vize ve ikamet izni işlemlerinden Pekin Kamu Güvenliği Bürosu sorumlu olup, kurumun İngilizce internet sayfalarında konuya ilişkin kapsamlı bilgi yer almaktadır.

Çin’e belli bir süre ikamet etmek amacıyla gelen vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine gelerek kayıt olmaları ve 20 gün içerisinde adres beyanında bulunmaları önem taşımakla birlikte, zamanında beyanda bulunmayanlar için para cezası uygulanmaktadır.

Şanhay (Anhui, Jiangsu, Zhejiang), Guanco (Guangdong, Fujian, Guangxi, Hainan) ve Hong Kong (Hong Kong Özel İdare Bölgesi, Makao Özel İdare Bölgesi) Başkonsolosluklarımızın görev bölgelerinde ikamet eden vatandaşlarımızın ise kayıt için ilgili Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir.

Pekin’de yaşayan vatandaşlarımız tarafından kurulan ve Çin’deki diğer Türk vatandaşlarının katılımına açık e-posta grubunun adresi :

Turks_in_China-subscribe@yahoogroups.com