Türkiye Cumhuriyeti

Pekin Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Çin'de Türk Kültür Yılı Etkinliğiyle İlgili Duyuru , 20.02.2014

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, “Mevlana’nın Çağrısı” isimli eseri 2013 Çin’de Türk Kültür Yılı’nın son etkinliği olarak 28 Şubat 2014 Cuma günü saat 19:30’da Pekin’de Yüzyıl Tiyatrosu’nda (Adres: 21st Century Hotel, 40 Liangmaqiao Road, Chaoyang District) sahneleyecektir.

Sözkonusu etkinliğe katılmak isteyen vatandaşlarımız Büyükelçiliğimizle aşağıdaki telefon ya da e-posta adresi üzerinden temas ederek, davetiyelerini temin edebilirler.

Bayan Jenny, Hao Jiayi

Tel:  65321715 ext. 9803, E-posta: haojiayi@hotmail.co.uk

Sınırlı sayıda bilet bulunduğundan başvuru sırasına göre bilet verilebilecektir.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Pekin Büyükelçiliği

 

Mevlana’nın Çağrısı

 

Rumi tüm kültürleri kucaklayan çok ünlü bir humanisttir. Mevlâna yapıtlarını Farsça olarak yazmış, Türkçeye ve başta İngilizce olmak üzere Batı dillerine çeşitli çevirileri yapılmıştır. Mevlâna adı, tüm dünyada “Sema” ile “Whirling Dervishes/ Dönen Dervişler” tanımlamasıyla özdeşleşmiştir. Mevlâna’nın yaşamı, felsefesi ve evrenselleşmesinin vücut diliyle anlatılmasının çok daha kolay, estetik ve etkili olacağı düşüncesiyle, projenin fikir babası ve librettisti Şefik Kahramankaptan tarafından bale sanat dalı tercih edilmiştir.

 

Mevlâna’yı Türkiye’de ve tüm dünyada öncelikle o ünlü “Gel, ne olursan ol, gene gel...” çağrısı simgelemektedir. Bu nedenle balenin adı Çağrı olarak düşünülmüş ve konulmuştur. Daha sonra tanımayanlar için anlaşılırlığı arttırmak amacıyla, yapıtın adı “Mevlâna’nın Çağrısı”na dönüştürülmüş ve İngilizce olarak da “The Message of Rumi” olarak tanıtılmıştır.

 

 

Libretto

 

Çağrı balesinin librettosu, Mevlâna’nın yaşamından kesitleri, felsefesini ve evrenselleşmesini yansıtacak biçimde Oluşum, Çağrı, Dönüşüm başlıklarını taşıyan üç ana fikir üzerine inşa edilmiştir. Klasik bale öykülerinden farklı olarak, tablolar adlandırılarak, koreografa ve izleyiciye kolaylık sağlanmaya çalışılmıştır.

 

Müzik

 

Çağrı’nın müziği, librettist ve koreografın istemleri dikkate alınarak, adeta danstaki her adım için verilen tanımlamalar üzerinden Can Atilla tarafından bestelenmiştir. New Age müzik alanında Türkiye’de tek isim olarak kabul edilen bestecinin, Çağrı’nın müziklerini esas alarak çıkardığı albüm de yıllardır istikrarlı biçimde talep görmektedir. Sözkonusu beste, elektronik ortamda, 110 kişilik büyük orkestra soundu ve özgün çalgılar da kullanılarak yapılmıştır.