Türkiye Cumhuriyeti

Pekin Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

E-devlet Kapisi Projesiyle İlgili Duyuru , 17.03.2011

T.C.

PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

 

 

E-DEVLET KAPISI PROJESİYLE İLGİLİ DUYURU

 

 

            Çeşitli kamu hizmetlerine www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamda ulaşılmasını amaçlayan e-Devlet Kapısı hizmetlerinden yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da yararlanabilmesi amacıyla, Türkiye’de PTT şubelerinden dağıtılan e-Devlet Kapısı şifre zarflarının dış temsilciliklerimizce de dağıtılmaya başlanmasına karar verilmiştir.

 

            Bu çerçevede, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ve 5901 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca izin almak suretiyle vatandaşlıktan çıkan kişiler yurtdışındaki temsilciliklerimizden alacakları şifreleri kullanarak e-devlet kapısı projesi kapsamındaki hizmetlerden yararlanabileceklerdir.

 

            Şifre zarflarının üzerinde 13 rakamlı bir barkod bulunmaktadır. Zarfların takibi ve doğruluğunun sorgulanması bu barkodlar sayesinde yapılacaktır. Şifre dağıtımında Türk vatandaşları için T.C. kimlik numarası, 5901 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca izin almak suretiyle vatandaşlıktan çıkan kişiler içinse eski T.C. kimlik numaraları kullanılarak sorgulama yapılabilecektir. Dolayısıyla, şifre almak isteyen kişilerin, geçerli veya eski T.C. kimlik numaralarını gösteren bir belgeyle bağlı bulundukları temsilciliğe başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

            Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.