Türkiye Cumhuriyeti

Pekin Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

T.C. Pekin Büyükelçiliği, 8 Ağustos 1971 tarihinde Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesiyle, 3 Temmuz 1972 tarihinden bu yana bugünkü adresinde faaliyet göstermektedir.

T.C. Pekin Büyükelçiliği bünyesindeki Askeri Ataşelik, Ticaret Müşavirliği, Ekonomi Müşavirliği, Emniyet Müşavirliği, Gümrük Müşavirliği ve Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin yanı sıra Şanghay, Hong Kong ve Guanco Başkonsolosluklarımız da Büyükelçiliğimize bağlı olarak görev yapmaktadır.


 
Nuri Ezen
Büyükelçi
31.10.1972-07.05.1974
Adnan Bulak
Büyükelçi
22.10.1974-16.02.1978
Oktay Cankardeş
Büyükelçi
30.08.1978-17.10.1980
Necdet Tezel
Büyükelçi
24.11.1980-01.11.1984
Behiç Hazar
Büyükelçi
10.10.1984-16.06.1988
Bilal Şimşir
Büyükelçi
27.06.1988-17.10.1990
Reşat Arım
Büyükelçi
30.11.1990-16.05.1994
Berhan Ekinci
Büyükelçi
31.05.1994-16.09.1996
Ünal Ünsal
Büyükelçi
30.09.1996-04.11.1998
Daryal Batıbay
Büyükelçi
17.10.1998-17.08.2000
Rafet Akgünay
Büyükelçi
30.07.2000-17.10.2004
Oktay Özüye
Büyükelçi
30.11.2004-28.12.2008
Murat Salim Esenli
Büyükelçi
01.04.2008-15.12.2013
Ali Murat Ersoy
Büyükelçi
15.12.2013-