Çin’de Ortaya Çıkan Yeni Koronavirüs Türü / Çin Ulusal Göç İdaresi’nin Açıklaması

Pekin Büyükelçiliği 31.01.2020

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Göç İdaresi, yeni koronavirüs salgınıyla mücadele bağlamındaki mevcut göç ve giriş-çıkış düzenlemeleri hakkında bir açıklama yapmıştır.

Açıklamanın İngilizce tam metnine “https://mp.weixin.qq.com/s/C3DZ7xQpke4BVjUYmeubtA”, Çince tam metnine "https://mp.weixin.qq.com/s/_4Mr7nj8ThgBzUQlCj9vrg"bağlantısından erişim mümkündür.

Açıklamada yer alan kaydadeğer hususlar aşağıda özetlenmiştir.

- Wuhan limanlarından çıkış haricindeki bütün liman vize birimleri faaliyetlerini sürdürmektedir. Yabancılara yönelik vizeden muaf transit geçiş politikaları halen yürürlüktedir. Çin’in bütün kara, deniz ve hava limanları faaliyettedir. Yabancıların geçerli uluslararası seyahat belgeleriyle giriş ve çıkışlarına engel bulunmamaktadır.

- Sınır aşan hareketlerin azaltılması salgının önlenmesine ve kontrol altında tutulmasına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla yabancıların makul çerçevede Çin’e seyahat planı yapmaları, Çin’de ikamet edenlerin ise Çin’de kalmayı sürdürmeleri yararlı olacaktır.

- Bazı ülkelerin yürürlüğe koyduğu giriş sınırlamaları sebebiyle, maliyet ve zaman bakımından kayıp yaşanmaması için, Çin’den ayrılacak yabancıların varış ülkelerindeki giriş kurallarını önceden öğrenmeleri gerekmektedir.

- Çin’den giriş sınırlaması bulunmayan ülkelere seyahat edeceklerin, işlemlerin uzun sürebileceğini dikkate alarak, çıkış yapacakları limana erken varmaları önem arzetmektedir.

- Ateş, öksürük, nefes almada zorlanma gibi akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren yabancıların uluslararası seyahatten kaçınmaları ve en yakın hastanede tedavi görmeye başlamaları gerekmektedir. Bu durumdaki yabancıların, salgın kontrol tedbirlerine destek olmak adına, son faaliyetleri ve yakın temas ettikleri kişiler hakkındaki bilgileri ilgili yetkililerle paylaşmaları beklenmektedir.

- Çin’de ikamet etmekte olan yabancıların oturum izni çıkarma/uzatma gibi işlemlerinin eksiksiz yerine getirilmesini teminen Çin’deki bütün giriş-çıkış idareleri faaliyette olacaktır. Giriş-çıkış işlemleri sırasında kalabalık oluşmamasını teminen randevu sistemiyle çalışılacaktır. Üniversite, firma gibi yüksek sayıda yabancı barındıran kurumlar için giriş-çıkış idareleri ilave hizmet sunabilecektir.

- Salgın önleme tedbirleri nedeniyle Çin’den çıkışlarını belirlenen sürede gerçekleştiremeyen veya oturum izinlerini vaktinde uzatamayan yabancılara ceza indirimi veya muafiyeti uygulanması öngörülmektedir.

- Çin’de bulunan yabancıların salgının yayılmasını önlemek adına kalabalık ortamlardan uzak durmaları, bulundukları muhitlerdeki halk ve yetkililerle salgınla mücadele kapsamında işbirliği içerisinde hareket etmeleri, bulundukları muhitlerdeki müesseselerin koruyucu tedbir almalarını talep etmeleri tavsiye edilmektedir.

- Anakara Çin vatandaşları da Wuhan’daki çıkış limanları hariç olmak üzere, geçerli uluslararası seyahat belgeleriyle bütün kara, deniz ve hava limanlarını kullanarak Çin’e giriş veya Çin’den çıkış yapabilmektedirler. Yukarıda yabancılar için tavsiye olunan hususlar, Anakara Çin vatandaşları için de geçerlidir. Mevcut bilgilere göre, Anakara Çin’den seyahat edeceklere giriş kısıtlaması uygulayan ülkeler arasında Güney Kore, Kuzey Kore, Kazakistan, Malezya, Filipinler, Avustralya, Katar, Japonya, Vietnam, Hindistan, Birleşik Krallık, Endonezya, Fransa, Myanmar, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sri Lanka bulunmaktadır.

- Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Makau Özel İdari Bölgesi ve Tayvan, Çin anakarasından gelenlere seyahat kısıtlaması uygulamaktadır. Bahsekonu bölgelere giriş izni bulunan ancak koronavirüs salgını nedeniyle giriş yapamayan yolcuların, salgın dolayısıyla uygulanan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından itibaren, geçerli olan giriş vizeleri ücretsiz olarak uzatılabilecektir.

- Anakara Çin’den acil çıkış yapması gereken kişilerin seyahat planlamaları için ilgili diplomatik misyonlarla, havayolu şirketleriyle ve varış ülkelerindeki davet eden kurum ve kişilerle temas etmeleri tavsiye edilmektedir.

- Çin vatandaşlarının acil durumlar haricinde seyahat belgesi başvurularını ertelemeleri tavsiye edilmektedir. Hubei Eyaleti Giriş-Çıkış İdaresi Çin vatandaşlarının seyahat belgesi başvurularını geçici olarak askıya almıştır. Normal şartlarda, Çin Yeni Yılı tatili sonrasında Hubei Eyaleti dışındaki başvuru merkezlerinin faaliyetlerine başlamaları öngörülmektedir. Merkezlerde kalabalığın önlenmesi için internet üzerinden randevu sistemi mevcuttur. Acil olarak seyahat belgesi başvurusunda bulunmak isteyenler (Hubei Eyaleti’nde bulunanlar dahil olmak üzere) kendi bölgelerindeki giriş-çıkış idaresiyle temas edebilirler.

- Uluslararası yolcular, ancak Çin makamlarından temin ettikleri giriş-çıkış izinleri vasıtasıyla Wuhan Tianhe Uluslararası Havalimanı ve Hankou Feribot Terminali’nden seyahat edebilirler.

- Koronavirüsle mücadele kapsamında, bazı sınır geçişlerinde otomatik yolcu geçiş kapıları geçici olarak durdurulmuş bulunmaktadır. Bu durumda, yolcuların normal prosedürleri takip ederek sınır görevlilerinin kontrolündeki geçişleri kullanmaları gerekmektedir. Sınır görevlileri, geçişlerde diğer kurumlarla işbirliği içinde ilave önlemler alabilmektedirler. Yolcuların görevlilerle işbirliği içinde ilave önlemlere riayet etmeleri beklenmektedir.

- Nefes almada güçlük ve öksürük gibi belirtilerle solunum yolları enfeksiyonu yaşayan yolcuların vakit kaybetmeden yolculuklarını ertelemeleri, kalabalık yerlerden uzak durmaları ve en yakın sağlık kliniğinden sağlık yardımı almaları gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Pekin Büyükelçiliği

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 18.00

Vize başvuruları Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri 09.30-12.30 saatleri arasındadır.
1.1.2020 1.1.2020 Yeni Yıl Tatili
24.1.2020 30.1.2020 Bahar Festivali
4.4.2020 6.4.2020 Kabir Ziyareti Günü
1.5.2020 5.5.2020 İşçi Bayramı
24.5.2020 24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. Günü
25.6.2020 27.6.2020 Ejdarha Kayığı Festivali
31.7.2020 31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Günü
1.10.2020 8.10.2020 Güz Ortası Festivali
1.10.2020 8.10.2020 Çin Milli Günü